O festiwalu

Rewolucja technologiczna w komunikacji, w przekazywaniu informacji jest zjawiskiem tak nowym, że zdążyliśmy się na razie nim jedynie zauroczyć. Jesteśmy na etapie prostej fascynacji nową zabawką, która daje nam ogromne możliwości. (…) Każda rewolucja techniczna wymaga od ludzi korekty ich wyobraźni. A to jest zawsze dłuższy proces.

Ryszard Kapuściński

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA 2012 odbędzie się w dniach od 23 do 27 października w Miejskim Centrum Kultury oraz Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.

Filmy i reportaże wybierane do udziału w konkursie pochodzą z całego świata. „To opowieści, których akcja dzieje się nie tylko w Polsce, ale też w wielu zakątkach naszego globu” mówi Remigiusz Zawadzki, dyrektor Festiwalu. Oglądać je będziemy podczas odbywających się codziennie po godzinie 17.00 seansów. Wraz z nimi zaprezentowani zostaną uczestnicy drugiego pasma konkursowego, czyli najlepsze produkcje rywalizujące w ogólnopolskim konkursie krótkich form reporterskich. Wcześniej, pomiędzy 11.00 a 16.00 odbywać się będą warsztaty i seminaria dla młodych dziennikarzy, filmowców, artystów wizualnych.

GRAND PRIX im. Ryszarda Kapuścińskiego o wartości 2.000 euro jest najcenniejszym trofeum festiwalowym. Nagrodę funduje Prezydent Miasta Bydgoszczy, a trafia ona do zwycięzcy międzynarodowego konkursu reportaży telewizyjnych, który jest główną areną konkursową bydgoskiego festiwalu.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy plenerowa akcja na Placu przy Domu Mody Drukarnia. Jedenastu bydgoskich perkusistów 23 października o godz. 19.00 zagra wspólnie w ramach projektu State of  Emergency.

Na rozpoczęcie pokazów konkursowych, prezentowanych od dnia 23.10. o godz. 18.00 w Kinie ORZEŁ, specjalny, premierowy seans filmu „KASKADA”, autorstwa bydgoskiego twórcy, Darka Gackowskiego z grupy KolorOFFon. Autor filmu zabierze widzów do słynnego baru mlecznego, który mimo swej popularności przestał pasować do zmieniającego się Starego Rynku. Gackowski zdążył uchwycić często zabawne i sentymentalne wypowiedzi ludzi stołujących się w miejscu, które zatrzymało się w minionej epoce. Będzie to jednocześnie pierwszy z seansów konkursowych.

Dodatkowo po raz pierwszy na Camera Obscura pojawi się wieczorne pasmo rozrywkowe (po 22:30 w kinie Orzeł) pod wspólnym szyldem „F jak fałszerstwo”. Będzie to seria mockumetów czyli filmów przyjmujący formę satyry lub parodii, które są  fikcją udającą film dokumentalny. Przegląd mockumentów rozpocznie pokaz klasyki w postaci „Zeliga”  W. Allena z 1983 roku, nie zabraknie też współczesnych produkcji takich jak thriller sci-fi „Project monster” czy wyśmienity film giganta streetartu Banksy’egi, „Wyjście przez sklep z pamiątkami”. Na zakończenie przeglądu zobaczymy „Rok diabła” czyli fikcyjną opowieść o autentycznej postaci największego współczesnego czeskiego barda Jaromira Nohavicy w reżyserii wybitnego Petra Zelenki.

Karnet na wszystkie festiwalowe seanse w Kinie Orzeł: normalny 30 zł/ ulgowy 20 zł (konkursowe pokazy reportaży i dokumentów oraz filmy fabularne)
Bilety na jeden dzień seansów festiwalowych w Kinie Orzeł: normalny 8 zł/ ulgowy 6

Natomiast, codziennie od godz. 17.00 zapraszamy do Galerii Miejskiej bwa na pokazy w ramach konkursu ogólnopolskiego. Wstęp na wszystkie seanse wyświetlane w bwa jest bezpłatny.

Festiwal współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy imprezy: Miejskie Centrum Kultury, Galeria Miejska bwa, Polskie Radio Pomorza i Kujaw, Dom Mody Drukarnia, Panasonic Europe GmbH Oddział w Polsce.

Biuro Fundacji i Festiwalu

Galeria Miejska bwa
ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
e-mail: camera.obscura.festival@gmail.com