CAMERA OBSCURA 2009

6. Festiwal CAMERA OBSCURA, 21-24 października 2008

Kilkadziesiąt projekcji, spotkania, dyskusje, koncerty, wystawy i akcje uliczne. CAMERA OBSCURA to już nie tylko konkurs reportażu telewizyjnego. Swoją przestrzeń w programie imprezy znalazły również: reportaż radiowy, reportaż literacki, czy fotoreportaż. Czym żyje miasto, w którym już po raz szósty odbył się Festiwal? Wielka chemia, sklejka, linia produkcyjna pojazdów szynowych, a jednocześnie małe pracownie pasjonatów, artystów performance i muzyków. Na pierwszy rzut oka miasto pełne sprzeczności. A jednak industrialny krajobraz okazuje się inspirujący tak samo dla Bydgoszczan, jak i twórców z zewnątrz. Za sprawą Festiwalu Miasto Bydgoszcz i jego mieszkańcy także stali się bohaterami fotoreportażu.

Otwarcie Festiwalu CAMERA OBSCURA nastąpiło 21 października 2009r. na Placu Centralnym przy Galerii DRUKARNIA. W godzinach wieczornych publiczność mogła obejrzeć wyświetlany na czterech ekranach FOTOKAST z muzyką improwizowaną na żywo. Fotokast jest multimedialną, wzbogaconą o ścieżkę dźwiękową, a często także wideo, formą fotoreportażu. Ludzi w bydgoskich zakładach, na ulicach, w domach i klubach sfotografowali fotoreporterzy z Agencji dokumentalnej TAMTAM:  absolwent Instytutu Twórczej Fotografii (ITF) Uniwersytetu Śląskiego w Opavie (Czechy), wykładowca Akademii Fotografii (Warszawa), autor wielu nagradzanych projektów ukazujących polskie przemiany – Mariusz Forecki i absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, montażysta wielu nagrodzonych filmów – Mateusz Młochowski. Oprawą muzyczną na żywo zajęli się Krzysztof Winter aka SSSIXA – absolwent Sonic Arts na MWC oraz Music Broadcasting na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Londynie oraz inżynierii dźwięku SAE Institute w Londynie oraz muzyk, kompozytor i gitarzysta – Bartosz  BARTASS Dębicki.  

Widzowie nie tylko obejrzeli i usłyszeli historie spotykanych czy przypadkowo mijanych na co dzień ludzi, ale zobaczyli też, jak na ich oczach z tysięcy zdjęć i głosów rodziła się jedna opowieść.

Na otwarcie Festiwalu, ale już w Teatrze Polskim, został pokazany polski kandydat do Oscara w kategorii filmu dokumentalnego „Królik po berlińsku” Bartka Konopki.

Podczas kilku festiwalowych dni widzowie obejrzeli kilkadziesiąt reportaży telewizyjnych, pokazów specjalnych, mieli też okazję spotkać bohaterów prezentowanych filmów.

Zainicjowana przy 5. edycji festiwalu Camera Obscura współpraca z Polskim Radiem Pomorza i Kujaw stworzyła autorom radiowym nowe możliwości prezentacji zarówno reportaży radiowych, jak i utworów z pogranicza reportażu i słuchowiska. Prezentacja radiowa w przestrzeni typu camera obscura okazała się nowym doświadczeniem i intrygującym wyzwaniem także dla publiczności. Uczestnicy, w tym również twórcy kultury wizualnej mieli okazję skonfrontować moc dźwięku, własnej wyobraźni i umiejętność słuchania. I tym razem we współpracy z Polskim Radiem Pomorza i Kujaw oraz Centrum Kultury Medialnej przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, zaprosiliśmy na prezentacje reportaży i artystycznych form radiowych, a także na panel dyskusyjny: „Artystyczna Forma Radiowa – sztuka audialna, wizualna, a może niepotrzebna?” do Teatru Polskiego.

W dyskusji udział wzięli m.in.: Magda Jethon (Dyrektor Programu 3 Polskiego Radia), Waldemar Modestowicz (Teatr Polskiego Radia, Warszawa), Geraldine Abrassart (dziennikarka nowych mediów, pomysłodawczyni i organizatorka Festiwalu Millenium, popularyzatorka radiowych form internetowych AFROMEDIA, Bruksela), Georges Marque-Bouaret (Dyrektor Festiwalu „Ekrany Rzeczywistości” we Francji).

Nowością był eksperyment przeniesienia w przestrzeń projekcji festiwalowych tekstu tradycyjnie drukowanych reportaży literackich: „Melancholijny marketing” Jędrzeja Morawieckiego, „Zdziczałe bzy” Dariusza Pawlickiego i „Wenecki labirynt sztuki. O 52. Biennale Sztuki w Wenecji (10VI – 21XI2007)” Grażyny Borowik. Teksty i fotografie Andrzeja Dudek-Dürera przygotowała „Rita Baum”.

Reportaże w konkursie CAMERA OBSCURA oceniali: autorka „Herkulesa”, jednego z 10-ciu najlepszych filmów telewizyjnych – Lidia Duda, norweska artystka i społeczniczka – Ilze Burkovska Jacobsen, laureat I Nagrody w Konkursie Fotografii Prasowej – Grzegorz Klatka oraz reżyser filmów dokumentalnych, fabularnych i spektakli teatralnych – Antoine Léonard-Maestrati.

GRAND PRIX  im. Ryszarda Kapuścińskiego o wartości 3.000 euro w konkursie międzynarodowym reportaży powyżej 20 minut otrzymał reportaż „ZŁOTA RYBKA”, (autor: Tomasz Wolski, prod. KIJORA, Polska) – za prostotę konstrukcji filmu, umiejętność wnikliwej obserwacji zachowań oraz humanizm w podejściu do bohatera.

NAGRODĘ GŁÓWNĄ wartości 1.500 euro w konkursie ogólnopolskim na reportaże poniżej 20 minut przyznano reportażowi „OBYWATELKA DOROTKA” (autorki: Brygida Frosztęga-Kmiecik i Izabela Szukalska, prod. TVP O/Katowice) – za potencjał twórczy oraz dostrzeżenie małych-wielkich życiowych zmagań człowieka w nowej, postsocjalistycznej rzeczywistości.

Honorowe wyróżnienie za najlepszy reportaż śledczy otrzymał reportaż „KTO PROWADZI GRĘ WOKÓŁ ALEKSANDRA GUDZOWATEGO?” (autor: Przemysław Wojciechowski, prod. TVN/Superwizjer) – za merytoryczne przygotowanie do tematu, zgromadzenie zaskakującej dokumentacji oraz umiejętność pracy na planie czego efektem jest doskonały portret psych głównego bohatera.

Honorowe wyróżnienie za najlepszy reportaż społeczno-polityczny przyznano „TIANANMEN: 20 LAT PO MASAKRZE” (autorzy: Shi Ming, Thomas Weidenbach, prod. WDR/NDR/ARTE, Niemcy) – za ogromny wkład pracy dziennikarskiej i dotarcie do nowych materiałów dokumentalnych z historii wciąż aktualnego tematu.

Podczas Festiwalu wręczono również NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI za najlepszą artystyczną formę radiową reportażowi „Zawsze dzwoni o dziesiątej” (autor: Michał Słobodzian, Polskie Radio PiK) oraz NAGRODĘ Unii Akademickiej i Organizatora Festiwalu w Konkursie Młodych Talentów (stypendium w „Przedszkolu Filmowym” Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) reportażowi „TOSIEK” (realizacja: Alena Zhukova, Jakub Drobczyński, Paweł Wiśniewski).

Biuro Fundacji i Festiwalu

Galeria Miejska bwa
ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
e-mail: camera.obscura.festival@gmail.com