CAMERA OBSCURA 2006

3. Festiwal Camera Obscura, 26-29 października 2006

Ponad 30 reportaży i dokumentów telewizyjnych z Polski i całego świata w konkursie, pokazy specjalne, warsztaty reportażu, przegląd najlepszych polskich wideoklipów z 15-letniej historii YACH FILM FESTIVAL, teatr uliczny „Pławna 9”, koncert muzyki improwizowanej, live-act  w wykonaniu kolektywu ITOA – to wszystko wydarzyło się podczas Międzynarodowego Festiwalu Reportażu Telewizyjnego CAMERA OBSCURA 2006.

Bardzo mnie cieszy, że taki festiwal się odbywa. Na całym świecie mnóstwo jest festiwali filmów fabularnych – które lubię i często w nich uczestniczę – ale mniej jest właśnie imprez, prezentujących reportaże i dokumenty – przyznała Przewodnicząca międzynarodowego Jury CAMERA OBSCURA 2006 Olenka Frenkiel (BBC) – laureatka nagród: Peabody Award 2005/6, Royal Television Society award 2005, CINE Golden Eagle award 2005, Foreign Press Association Award 2004. Niewątpliwą atrakcją była prezentacja dokumentu jej autorstwa pt.: „Prisoners of Katrina”, o tragicznych losach ponad 7.000 więźniów pozostawionych bez straży i opieki w więzieniach Nowego Orleanu podczas ataku huraganu Katrina.

Poza Olenką Frenkiel w jury zasiadali również: Anna Musiałówna – wielokrotnie nagradzana współpracowniczka tygodnika „Polityka”, Zuzana Kostelnikova – członkini jury festiwalu PRIX CIRCOM ze Słowackiej Telewizji, Grzegorz Miecugow – szef zespołu wydawców w TVN 24, prowadzący programy „Gość poranny”, „Szkło kontaktowe” i „Inny punkt widzenia” oraz Andrzej Fidyk – reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych oraz reportaży zrealizowanych dla Telewizji Polskiej.

W konkursie pokazano ponad 30 reportaży z 8 krajów świata, w tym z Polski, Australii, Indii, Kanady, Szwajcarii, Francji czy Finlandii. Fakt, że konkurs miał charakter międzynarodowy, pozwoliło spojrzeć na trudny, a często niedoceniany zawód reportera z szerszej, pełniejszej perspektywy. W 2006 roku najlepsze reportaże społeczne wyprodukowała TVP, a śledcze, już tradycyjnie – TVN.

W konkursie międzynarodowym najlepszym dokumentem okazała się „Ballada o Mieleszkach” Jerzego Kaliny. Nagrodę Główną w kategorii reportaż społeczny otrzymał „Mój kosmos” Joanny Frydrych, doceniony zwłaszcza za oddanie prawdy o życiu poprzez umiejętne skontrastowanie dobra i zła oraz skorzystanie z prawa do subiektywnego spojrzenia w stopniu idealnym.

Jury przyznało również Nagrodę Główną w kategorii reportaż śledczy „Kardiochirurgowi bez serca” Daniela Zielińskiego za pokazanie rzadkiego przypadku, kiedy to dziennikarz ratuje przyzwoitego człowieka.

Przyznawane co roku Wyróżnienie Gazety Wyborczej trafiło do Alicji Grzechowiak, autorki reportażu „Nikodem”.

Biuro Fundacji i Festiwalu

Galeria Miejska bwa
ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
e-mail: camera.obscura.festival@gmail.com