Festiwal czas zacząć

Przed nami pierwszy dzień IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Reportażu Camera Obscura (23-27.10.2012): pokazy reportaży biorących udział w konkursie międzynarodowym i ogólnopolskim, niezwykła akcja EMERGENCY STATE oraz wyczekiwana premiera Kaskady Dariusza Gackowskiego.

Codziennie, od godz. 17.00 (w dzień otwarcia od 16.00) w Galerii Miejskiej bwa przy ul. Gdańskiej 20 zobaczymy filmy zakwalifikowane do konkursu polskiego. W repertuarze znalazły się najlepsze reportaże wyprodukowane m.in. dla Magazynu Ekspresu Reporterów, Uwagi i Interwencji.

Dodatkowo w ostatnim dniu Festiwalu Camera Obscura (27.10) odbędzie się pokaz specjalny filmu Zapomniany bohater Urszuli Dembińskiej (TVP O/Szczecin). Bydgoszczanie poznają losy niezwykle barwnej postaci, Edmunda Bałuki, robotnika, opozycjonisty, twórcy Polskiej Socjalistycznej Partii Pracy, emigranta, a przede wszystkim charyzmatycznego przywódcy.

Głównym centrum wydarzeń będzie jednak Kino Orzeł, czyli Miejskie Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12-14. Pierwszy z filmów pokazanych w konkursie międzynarodowym to Kaskada Dariusza Gackowskiego z bydgoskiej grupy KolorOFFon (godz.18.00, wstęp wolny).

Z sali kinowej przeniesiemy się na plac przed Dom Mody Drukarnia. Na miejscu jedenastu bydgoskich perkusistów (w asyście tajemniczego drzewa) zagra wspólnie w ramach projektu EMERGENCY STATE/STAN WYJĄTKOWY.

Po niekonwencjonalnym występie widzowie przeniosą się ponownie do Kina Orzeł, gdzie od 20.00 ruszy blok filmów zakwalifikowanych do konkursu międzynarodowego (pozostałe dni od 19.00). W temacie kryzysu w Grecji, ubóstwa kontrastującego z bogactwem i inności, której nie akceptuje nawet rodzina, zakończy się pierwszy dzień Festiwalu.

Od wtorku do piątku (23-26) po filmach konkursowych zobaczymy odbiegające od prawdy mockumenty. F jak Fałszerstwo to pasmo na którego repertuar składają się filmy przyjmujący formę satyry lub parodii są  fikcją udającą film dokumentalny.

Karnet (30 zł normalny/ 20 zł ulgowy do nabycia w kasie MCK) umożliwia oglądanie wszystkich pokazów od wtorku do piątku w Kinie Orzeł, włącznie z wieczornym pasmem F jak Fałszerstwo. Można także kupić bilet na każdy pojedynczy wieczór: łącznie seanse konkursu międzynarodowego oraz filmy fabularne z pasma F jak FAŁSZERSTWO: 8 zł normalny/6 zł ulgowy.

Warto pamiętać, że konkurs międzynarodowy to aż 15 reportaży i dokumentów telewizyjnych z różnych stron świata. Wśród nich  10  zostanie pokazanych po raz pierwszy.

Festiwal CAMERA OBSCURA współfinansują Miasto Bydgoszcz oraz Województwo Kujawsko Pomorskie.

Zobacz katalog:

 Zobacz Camera Obscura w sieci:

Biuro Fundacji i Festiwalu

Galeria Miejska bwa
ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
e-mail: camera.obscura.festival@gmail.com