Camera Obscura rekomentuje Bydgoski Aneks Planete + Doc FF

Szczególnym majowym wydarzeniem w Kinie Orzeł będzie odbywający się między 16 a 19.05 Bydgoski Aneks festiwalu Planete+ Doc. Przez cztery dni kinomani zobaczą 10 różnorodnych dokumentów, m. in. z Kambodży, Syrii, Dani, Francji czy Polski.

16.05 o 18:00 w Klubie Mózg (ul. Gdańska 10) odbędzie się pokaz filmu Badjao. Duchy z morza. To portret tytułowej społeczności, zamieszkującej tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją, której członkowie większość czasu spędzają żyjąc na wodzie. Po filmie widzowie będą mieli okazję spotkać się z reżyserką filmu, Elizą Kubarską.

17.05 o 16:00, już w Kinie Orzeł, seans filmu Był sobie las, czyli fascynująca podróż w głąb lasów deszczowych w reżyserii twórcy Marszu pingwinów, Luca Jacqueta. Tego samego dnia o 18:00 Uciekinier z Nowego Jorku, opowieść o muzyku, który w poszukiwaniu natchnienia zaszył się w dżungli, przyłączając się do plemienia Pigmejów. W filmie występuje m. in. przyjaciel głównego bohatera, Jim Jarmusch! Ostatnim seansem tego dnia (o 20:00) będzie dokument Zappa wraca na Sycylię, czyli portret tytułowego, nietuzinkowego muzyka oczami jego fana.

Kolejny dzień (18.05) zacznie o 15:00 film Brakujące zdjęcie, wstrząsający obraz dyktatury Pol Pota i bestialskich działań Czerwonych Khmerów w kamerze człowieka, który na własnej skórze doświadczył ich okrucieństwa. O 17:00 polski dokument – ’89 w reżyserii Michała Bielawskiego to spojrzenie na tytułowy rok i konsekwencje obrad Okrągłego Stołu. Po seansie odbędzie się spotkanie z Michałem Bielawskim. Dzień zakończy o 19:00 film Podejrzany: Ai Weiwei, portret tytułowego chińskiego artysty i opozycjonisty, którego sztuka daje poczucie wolności w zniewolonym kraju.

19.05 o 16:30 Alfabet, czyli rozważania nad skutkami ubocznymi współczesnej edukacji. O 18:30 Aksamitni terroryści opowiadający z poczuciem humoru o trzech przeciętnych wywrotowcach czasów komunistycznej Czechosłowacji. Ostatnim filmem przeglądu (o 20:15) będzie #chicagoGirl. Facebookowa rewolucja, czyli Facebook jako narzędzie rewolucji w Syrii.
Bydgoskiemu Aneksowi Planete+ Doc towarzyszyć będą darmowe seanse kolejnych części projektu Świat od świtu do zmierzchu wyświetlane w Klubie Mózg. Będą to filmowe portrety Erewania i Pekinu (17.05, 19:00), Kiszyniowa i Bydgoszczy (18.05, 18:00) oraz Tbilisi i Kijowa (19.05, 19:00).

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy
Organizator: Fundacja Sztuki ART-HOUSE
Partnerzy: Miejskie Centrum Kultury, Kino Studyjne ORZEŁ, Stowarzyszenie KolorOFFon, Klub MÓZG
Patroni medialni: TVP S.A. Odział w Bydgoszczy, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio PiK

Biuro Fundacji i Festiwalu

Galeria Miejska bwa
ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
e-mail: camera.obscura.festival@gmail.com