Czas na Bydgoszcz! Rusza otwarty nabór do międzynarodowego projektu filmowego

Międzynarodowy projekt filmowy „ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU” trafił do Bydgoszczy. Projekt otworzą pokazy filmów Polskiej Szkoły Dokumentu oraz otwarty nabór na wyjątkowe warsztaty filmowe. Po takich miastach, jak Mińsk, Kijów, Moskwa, Pekin i Tokio to właśnie Bydgoszcz doczeka się pierwszego w tym stuleciu wielowątkowego filmowego portretu.

Dotychczas w warsztatach prowadzonych przez Mistrzów Dokumentu udział brali studenci szkół filmowych. Tym razem, w mieście słynącym ze zdolnych filmowców, udział warsztatach jest otwarty. Szansę mają wszyscy, którzy chcieliby się podzielić opowieściami o swoim mieście i zainspirować w ten sposób młodych filmowców z działających i aktywnych w Bydgoszczy grup takich jak m. in.: Bydgoska Kronika Filmowa, Stowarzyszenie KolorOFFON, Fundacja ART-HOUSE i absolwenci warsztatów Letniej Szkoły Filmu i Reportażu.

W ramach pokazów inauguracyjnych od 9 do 12.10. nastąpi proces rekrutacji chętnych na warsztaty i do praktycznej realizacji etiud dokumentalnych, z których zmontowany zostanie 60-minutowy film dokumentalny opisujący Bydgoszcz „Od świtu do zmierzchu”. Warsztaty i realizacja odbędą się w przedziale od 19 października do 12 listopada br. Bazą będzie MCK. Premiera zmontowanych 4 filmowych portretów miast, opracowanych w roku 2013 będzie miała miejsce w kinie ORZEŁ na przełomie stycznia i lutego 2014.

Jest nam tym bardziej miło, że Fundacja DOKUMENT i ŚWIAT z Warszawy, doceniając szczególną rolę i znaczenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy jako instytucji wyróżniającej się w skali ogólnopolskiej, a przede wszystkim instytucji odzwierciedlającej zachodzące zmiany w systemie zarządzania kulturą, wybrała w roku 2012 miasto Bydgoszcz i podczas Festiwalu Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA 2012 zaprosiła do udziału w międzynarodowym projekcie filmowym pt. „Świat od świtu do zmierzchu“. Jest to wyjątkowe w światowej skali przedsięwzięcie edukacyjno-filmowe, w którym wybitni polscy dokumentaliści prowadzą warsztaty filmowe w różnych miastach na świecie. W wyniku tych warsztatów powstają dokumentalne portrety miast prezentowane później w cyklu specjalnych pokazów w kinach i emitowane w różnych stacjach telewizyjnych na całym świecie.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie Kina Orzeł

 

 

Biuro Fundacji i Festiwalu

Galeria Miejska bwa
ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
e-mail: camera.obscura.festival@gmail.com