Drugie Grand Prix w karierze dla Tomasza Wolskiego

Jury w składzie Krajinovic, Gago, Dembiński zdecydowało, iż Grand Prix im. R. Kapuścińskiego w konkursie międzynarodowym IX  Festiwalu Camera Obscura trafiła do rąk Tomasza Wolskiego za film „Lekarze”.Tegoroczny laureat ma już na swoim koncie nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, którą zdobył za film „Złota rybka” w 2009 roku. Po trzech latach kolejny tytuł zyskał uznanie widzów i jurorów. ,,Lekarze” w niebanalny i bezpruderyjny sposób przedstawia rutynową codzienność pracy lekarzy.Przepełniony humorem, prozą szpitalnego życia pokazuje świat za zamkniętymi drzwiami sali operacyjnej z perspektywy lekarza – czyli tej nieznanej nam wszystkim. To swego rodzaju przełamanie stereotypu dotyczącego służby zdrowia jako niedostępnej i zhierarchizowanej.

Jurorskim zdaniem - forma pokazania bohaterów filmu, którzy ratują ludzkie serce, jest bardzo prosta. Autor skromnie przedstawia różne aspekty walki decydującej o życiu i śmierci. Odwołuje się to do najlepszej tradycji polskiego dokumentu, tradycji wartości, wiary w ludzi, tak brakującej w dzisiejszym świecie.

Natomiast film odważnie odsłaniający nieznośną sytuację, która długo pozostawała zmieciona pod dywan. Film, który nie osądza, ale pokazuje dwie historie z równą wrażliwością i czułością, będący zimnym prysznicem, który pozwala widzowi uświadomić sobie odpowiedzialność każdego z osobna, jak i nas wszystkich to „Uwikłani” Lidii Dudy.Autorka otrzymała Nagrodę Specjalną w konkursie międzynarodowym oraz Nagrodę za Szczególny Wkład w Rozwój Reportażu.

„Uwikłani” przypominają, że granica między katem i ofiarą, dobrem i złem często zaciera się. Historię takiego splątania losów molestowanego przed laty nastolatka i jego oprawcy Lidia Duda przedstawiła w niezwykły sposób. Nagradzana wielokrotnie autorka ukazała sytuację z perspektywy obu stron – pragnącego zemścić się skrzywdzonego chłopca, który od lat próbuje poradzić sobie z psychicznym bólem oraz obawiającego się swojej dawnej ofiary pedofila, samego wykorzystywanego seksualnie i porzuconego w dzieciństwie.

Nagroda główna w konkursie ogólnopolskim trafiła do Izabeli Szukalskiej (TVP Katowice) za reportaż „Tańczący z psami” – Zdaniem Malgoshi Gago i Mirosława Dembińskiego autorka na przekór bardzo trudnej, otaczającej nas wszystkich, rzeczywistości, bohater filmu potrafi znaleźć nadzieję i radość życia. Udowadnia, że szczęście jest możliwe, daje widzom dużo pozytywnej energii. Autorka reportażu pokazuje wprost świat taki, jaki jest, nie używa żadnych tanich chwytów,

Za najlepszy reportaż społeczny nagrodzono Mikołaja Wawrzeniuka i Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego (TVP Białystok), autorów reportażu „Kochana nasza klaso”. Reportaż jest traktatem o ogromnej sile sztuki, która z każdego człowieka potrafi wydobyć najlepsze wartości. Osadzeni z Zakładu Karnego w Białymstoku biorąc udział w przedstawieniu teatralnym odkrywają przed sobą nieznane im karty historii. Angażując się w artystyczną działalność przeszli wewnętrzną przemianę.

Najlepszy reportaż śledczy został zrealizowany przez Szymona Jadczaka (TVN Uwaga). „Finroyal-królewski przekręt” jest efektem dziennikarskiego dochodzenia na kilka miesięcy przed wybuchem tzw. afery Amber Gold. Finroyal działało pod przykrywką poważnej i promowanej z rozmachem instytucji finansowej. Autor prześwietlił sytuację prawną przedsiębiorstwa oraz sylwetkę prezesa. Wskutek publikacji materiału w programie „Uwaga” wielu pokrzywdzonych złożyło do prokuratury doniesienia na działalność firmy.

Wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim jury przyznało Grzegorzowi Fedorowskiemu (TVP Szczecin) za obraz „Mój ojciec Igor” oraz Joannie Frydrych za „Inny szuka szczęścia”. Igor (tytułowy ojciec) z wykształcenia jest politologiem. Jest wojewodą, muzykiem, historykiem, wydawcą książek. Osobiście określa się mianem Wikinga. Jednak przede wszystkim jest ojcem, który w niesamowity sposób dzieli się własną pasją ze swoim synem. Igor Górewicz, to człowiek, który żyje nie po to, by zarabiać miliony. Dla niego ważne jest, aby czuć, że kocha się to, co się robi. „Mój ojciec Igor”, to historia chłopca, który w swoim ojcu widzi nie tylko autorytet, ale także wzór do naśladowania.

Joanna Frydrych (nagradzana wcześniej na Festiwalu Camera Obscura) opowiedziała o Tomaszu, który czuje się oceniany za to, że wyróżnia go choroba. Ludzie patrzą na niego z litością i brakiem życzliwości. Jego odmienność wynika z Zespołu Aspergera. Bohater reportażu idąc ulicami miasta pragnie tylko jednego – osoby, która obdarzy go miłością. Bo przecież każdy z nas lubi czuć się potrzebny…

Biuro Fundacji i Festiwalu

Galeria Miejska bwa
ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
e-mail: camera.obscura.festival@gmail.com