Polska – Niemcy 2:2

Ostatni dzień pokazów konkursowych IX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Reportażu Camera Obscura to starcie reportaży i filmów dokumentalnych z Polski i Niemiec. To zestawienie niesie ze sobą silny ładunek skrajnych emocji.

Zaczniemy od filmu Katinki Zeuner, która dołączyła już do festiwalowych gości.  Jalda and Anna - first generation after  to opowieść o artystkach Jaldzie Rebling i Annie  Adam, które są parą żyjącą w Berlinie na Prenzlauer Berg.  Są żydówkami i „pierwszym pokoleniem po”, córek matek, które przeżyły Oświęcim, co dogłębnie wpłynęło na ich życie i ukształtowało ich uczucia względem żydowskiego pochodzenia.

Obecna na festiwalu Lidia Duda, zaprezentuje jeden z najtrudniejszych dla siebie filmów. Uwikłani  to  obraz, który zadaje mnóstwo pytań nie dając gotowych odpowiedzi. Rolę sędziego zostawiłam widzom – wyjaśnia autorka. W filmie Uwikłani poznajemy historię nastoletniego Macieja, który trafił do poprawczaka za próbę zabójstwa. Jak się później okazuje drugim bohaterem filmu jest ofiara Macieja, a jednocześnie molestujący go w dzieciństwie – Robert.

Martin Buchholz filmem Judith and the Man from the Schindler’s List opowiada o 12-letniej Judith Stapf, dobrze zapowiadającej się skrzypaczce, która poruszona tytułową melodią z filmu „Lista Schindlera” pragnie dowiedzieć się więcej o Holokauście. W efekcie trafia na 81-letniego Michaela, który pełen obaw o powrót do przykrych wspomnień, decyduje się jednak  spotkać z młodą Judith.

Ostatni pokaz w konkursie to Gitowcy Kuby Nagabaczyńskiego i Mirosława Majerana. Tytułowi gitowcy (tzw. git-ludzie) to polska kontrkultura młodzieżowa, która pojawiła się na przełomie lat 60. i 70. i po kilku latach nagle zniknęła. Niepokorni, groźni, agresywni, przeważnie z robotniczych albo patologicznych rodzin zaadoptowali więzienny kodeks postępowania. Niewielu z nich dożyło naszych czasów – pokonały ich długie wyroki więzienne, alkohol, nędza, choroby.

W czwartek, prosto z Wielkiej Brytanii, dotarł do Bydgoszczy Ben Lewis – autor wielokrotnie nagradzanych  filmów dokumentalnych, pisarz i krytyk sztuki, którego filmy poruszają wiele aktualnych tematów i wywołują debatę polityczną.  Jego debiutancka książka „Śmiech i młot” to historia widziana przez pryzmat żartów opowiadanych w krajach tzw. Bloku Wschodniego, pochodzących z różnych stadiów komunizmu. Zabawna i intelektualnie poruszająca książka przedstawiająca popularną wizję systemu politycznego, który w końcu został zaśmiany na śmierć.

Zabawny, interesujący, fascynujący i wnikliwy. W tych słowach można określić jeden z pięciu programów serii Co kochają Brytyjczycy Bena Lewisa, który mogliśmy zobaczyć  na Festiwalu Camera Obscura. W piątek o godz. 11:00 uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bydgoszczy spotkają się z Lewisem i w ojczystym języku autora porozmawiają o Brytyjczykach.

Dziś jury w składzie Malgosha Gago, Jasna Krajinovic i Mirosław Dembiński ma przed sobą czas trudnych decyzji. Werdykt jury oraz laureata Nagrody Specjalnej poznamy już jutro (27.10) o godz. 20.00 we foyer Miejskiego Centrum Kultury.

Biuro Fundacji i Festiwalu

Galeria Miejska bwa
ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
e-mail: camera.obscura.festival@gmail.com